A bárándi falukapu jelrendszerének üzenete
Írta: ulveczkilajosne - Dátum: November 28 2011 22:53:38
A Bárándi kapu jelrendszerének üzenete.

bárándi kapu
Kép megnézéséhez katt a képre!

Magyar anyanyelvünk oszlopát a mássalhangzók, lelkiségét a magánhangzók adják.
Ősi rovásírásunkban összevonások, tömörítések miatt gyakran mássalhangzót használtak, így egy-egy szónak több olvasata volt. Ezek a szóbokrok számtalan jelentést hordoznak, de szervesen összefüggnek egymással.

A kapu mássalhangzói: k p Jelenthet kép-et, vagyis a mi kapunk képet mutat falunkról, a sárréti, bihari tájról, ősi kultúránkról. Jelenthet kupa-t mely, befogad Jelenthet kapu-t, melyen át jön, akit befogadunk.

A kapu átmenet egyik világból a másikba.

Egy szép arra alkalmas kapu rendezi a belépőt. Ősrégi szimbólumunk a kapu.
Eredete, funkciója - ebből eredően formája - keleti kultúránkban gyökeredzik.

Fedeles kapuval a birtokos szabad állapotát hangsúlyozták.

A kínaiak, pápuák, közép-kelet ázsiai törökök, magas lábakra állították fel halottaik koporsóját. A tartóoszlopokat gazdagon díszítették, vagy ember alakúra faragták. A magas koporsó a szellemek tartózkodó helyévé vált.

A székely kapukon ez a galambdúc, a kapu tetején szellemeket idéz, kik lélekmadárként járnak a Földön. Óvják, védik a bent lévőket. A látogató megáll a kapu előtt, kimennek hozzá, ha megtisztelik, behívják, egyébként ott beszélgetnek vele.

Fedeles kapu időjárás ellen is véd, a kapualjban lévő padra ülnek ki szabadidejükben. Nyitottak a világra, a kintre és bentre egyaránt. A magyar ember bátran megmutatja a világnak amilye van, nincs titkolnivalója. A kapu igaz úton járó szerelmesek találkozó helye. Aki egyenes úton jár, a kapun keresztül jön. Aki búcsúzik a kapufélfától ősei szellemétől, hagyományaitól szakad el, jussáról, örökségéről mond le. A keleti eredetű kapunak nemcsak jelképes jelentése, hanem formális sajátosságai is fennmaradtak napjainkig.

Az alföldi kiskapuk tetején sok helyt deszkából kivágott állatok láthatók, köztük leggyakoribb a kígyó, illetve a sárkány. Az ókori Közel-Kelettől a Távol-Keletig páros kígyók, sárkányok és más őrállatok vigyázzák a bejáratot, a magasrendű szellemi erő letéteményesei. Amikor egyazon állat kettőzötten jelenik meg, felezően megosztja a világot, fényes és sötét erőként továbbítva a naperőt.
A mesék királynőit sárkányok őrzik, nehéz próbákra teszik a legényt, felnőtté avatják, hogy elnyerhesse választottját.
A feldarabolt főhőst a kígyók forrasztófüveikkel összerakják. Így segítik tisztulását, megvilágosodással járó újjászületését. Százszor szebb lett, mint volt.

Szűcs Sándor, biharnagybajomi néprajzos munkái között találjuk a Sárréti sárkányhúzás történetét, mely régi vízi világunkat idézi. A sárkányok, kígyók az életfa, világfa körül jelennek meg. Ez köti össze az alsó és felső világot. Ez a hármasság Szentháromság keresztyén hitvilágunkat is megjeleníti.

Lássuk, hogyan jelenik meg ez a hármasság a mi kapunkon? Alsó szint küszöb és a kapufél lábazata, ebből növekedik az életfa, fent a kapufedél a sárkányokkal. Az alsó szinten a küszöb és a kapufél lábazata a testiség színtere. Itt kell munkálkodnia a Holdnak és Vénusznak. Ezek a Földön a női minőséget jelentik, ez szükséges ahhoz, hogy a fénymag kicsirázhasson, ehhez kell a föntről jövő termesztő energia a Nap. A lábazaton lévő búzakalász egyik jelentése, hogy a vízi életmódról egy gazdálkodó életmódra tért át ez a nép. (A búzakalász ősi pecsétünkön is látható!) A búza élet Jézust idézi, minden búzaszemen rajta van az Ő képe. A búza fölött a víz jele, egyik jelentésében utal eredetünkre, ősi vízi világunkra. A középső szinten indul felfelé az életfa, melyen a Nap kiteljesedik, telített fényben látható, erőben van. Régi házvégeinken ma is látható.
A Nap nyolc sugara, a nyolcasság: a szerelem csillag Vénusz és a teljesség jele. E világ égi igazítói a nyolcasság azaz a Föld és a hét bolygórendszer. A nyolcasságban benne van a négyosztatúság is, a földi megvalósulás jelei: a négy világtáj, a négy napfordulat, a négy alapelem föld, víz, tűz és levegő.
A négyesség közegéhez kell az ötödik elem, az élet létrejöttének feltétele a Szerelem az égbolton ez a Vénusz csillagkép. Enélkül nincs élet, ezt jelöli az életfa. Így kapcsolódik az égi-földi rend egymáshoz.

A kapufélfákon honfoglaláskori palmettás indás motívum van, a növekedést, az élet folytonos megújulását jelzi. A kettőskígyók a szív motívumot zárják közre. (Pecsétünkön, címerünkön is megtalálható a szív.)A szív a bika és kos jele is egyben, mindegyik a tavaszi megújulást, és egyben a szerelem időszakát jelzi. A szeretet legmagasabb foka a szerelem, a szívben fejeződik ki, és ősvallásunkat idézi. Szerelemmel szerethetem a kedvesemet, a családomat, szülőfalumat, szülőhazámat, a teremtett világot. Így kapcsolódik ősvallásunk a keresztyénséggel teljes eggyé. A Jézus Krisztus a tíz parancsolat helyett egyetlen parancsolatot adott: Új parancsolatot adok néktek, hogy egymást szeressétek: ahogyan én szerettelek titeket, ti is úgy szeressétek egymást. (János ev. 13r.35.) b. Jézus megkeresztelkedésekor megnyílt az ég, hang hallatszott a mennyből: Te vagy az én szerelmes Fiam, benned gyönyörködöm. (Lukács 3-4r.22.) c. Boldogságos Szűz Mária szülte szerelmes szent fiát, Krisztus Urunkat archaikus népi imádság.

Isten hozott szülőfalunkban Bárándon!

Az avatóbeszédet írta és elmondta Váradi Zoltánné Katona Irén, a Hagyományőrző Műhely vezetője